Pompy zatapialne i pompy głębinowe świetnie sprawdzają się zarówno na własnej działce, jak i w ogrodzie. Co trzeba o nich wiedzieć przed zakupem i jak wybrać urządzenie, które najlepiej spełni swoją rolę? Sprawdź koniecznie, zanim udasz się do sklepu!
Pompy powierzchniowe
Urządzenia te są często nazywane pompami ogrodowymi albo samozasysającymi. Pozwalają stworzyć niedrogi system do podlewania trawnika, ogrodu czy sadu.
Za pomocą pompy powierzchniowej można też zaopatrzyć w wodę domek letniskowy. Z uwagi na niewielkie gabaryty i stosunkowo zwartą konstrukcję, takie urządzenie można z powodzeniem stosować stacjonarnie lub jako poręczne urządzenie mobilne.
Producenci wyposażają najczęściej pompy ogrodowe w bardzo praktyczną funkcję samoodpowietrzania. Ten prosty mechanizm, umożliwia pobieranie wody ze studni lub wolnostojących zbiorników wodnych, które znajdują się niedaleko działki. Pompy powierzchniowe można stosować bez konieczności zanurzania ich w wodzie, lecz tylko wtedy, gdy poziom wody znajduje się maksymalnie 7 metrów pod powierzchnią ziemi.
Pompy specjalne
Pompa powierzchniowa to oczywiście nie jedyne rozwiązanie, które sprawdzi się w ogrodzie. Na rynku można spotkać specjalne rodzaje pomp, w tym urządzenia głębinowe, spalinowe oraz ręczne.
● pompy głębinowe
Umożliwiają wydobywanie wody z dużych głębokości, nawet 50 metrów pod powierzchnią. Znakomicie sprawdzają się do dystrybucji wody pitnej z wierconych studni głębinowych. Oferowana przez Watermark pompa głębinowa to świetne rozwiązanie w sytuacji, kiedy chcemy wypompować na przykład z przydomowego basenu lub oczka wodnego.
● pompy spalinowe
Można je używać tam, gdzie jest ograniczony dostęp do energii elektrycznej. Umożliwiają transport wody nie tylko ze studni, lecz także z basenów czy wolnostojących zbiorników naturalnych. Na tle pozostałych urządzeń tego typu wyróżniają się dużą wydajnością i wykonaną ze stali, żeliwa lub aluminium obudową, która jest odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Pompy spalinowe są też niestety rozwiązaniem wyjątkowo nieekologicznym ze względu na emisję ogromnych ilości spalin.
Jak wybrać pompę?
Zdaniem ekspertów wybór pompy do nawadniania nie powinien być podyktowany jedynie ceną urządzenia.
Oferowana przez Watermark pompa głębinowa lub ogrodowa powinna mieć także odpowiednią wydajność, a także maksymalną wysokość podnoszenia wody. Znaczenie ma także rodzaj zbiornika i głębokość warstwy wodonośnej na działce, czyli poziom lustra wody. Tylko odpowiednio szerokie spojrzenie na problem pozwoli pobierać wodę i rozprowadzać ją zgodnie z naszymi oczekiwaniami i wymaganiami.
Aby zakupione i zainstalowane urządzenie funkcjonowało efektywnie i sprawnie bez awarii przez długie lata, powinno pracować w zakresie znajdującym się między jego minimalną a maksymalną wydajnością. Z tego powodu, przed podjęciem decyzji o zakupie, warto poradzić się specjalisty lub profesjonalnego doradcy w sklepie.