Impregnat do betonu – kiedy i jak go używać?

W sezonie letnim jest idealny moment na to, by rozpocząć jakiekolwiek remonty. Jednymi z nich są te, które odbywają się przy naszych domach. Zazwyczaj wtedy decydujemy się na zmianę podjazdu, czy też nowy chodnik. Udajemy się wtedy do sklepów budowlanych, które w swojej ofercie mają ogromny wybór różnego rodzaju asortymentu budowlanego. Najlepiej jest nam szukać, gdy mamy już upatrzoną firmę. Wtedy bez problemu odnajdziemy to, co nas interesuje. Niemniej jednak, gdy nie wiemy ku jakiemu produktowi skierować swój wzrok pomogą nam pracownicy danego sklepu. Gdy rozpoczynamy pracę nad ułożeniem chodnika dobrze jest zaopatrzyć się w coś co ochroni go w najmniej sprzyjającą pogodę. Tutaj zostanie polecony nam impregnat do betonu.

Gdy chcesz ochronić swoją pracę przed pogodą – przyda Ci się impregnat do betonu

Impregnat do betonu nie tylko chroni, ale potrafi w wersji barwnej udekorować naszą kostkę i zwiększyć estetykę chodnika. Wnika w głąb podłoża, dzięki czemu zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Mówimy tutaj o deszczu, mroźnych temperaturach, ale też o zanieczyszczeniach atmosferycznych. Nie tylko kostka brukowa, czy beton wokół naszego domu są na to narażone, ale też te na mostach, płyty peronów kolejowych, płyty chodnikowe. Zastosowania impregnatu są ogromne i ochronią każdy betonowy element. Nie chcemy przecież, aby nasz chodnik lub podjazd po jakimś czasie nadawał się jedynie do zdemontowania i ponownego ułożenia. Naprawdę warto się przed tym obronić.

Z tą samą myślą wychodzą też konstruktorzy, którzy nie chcą oglądać swojej pracy zniszczonej przez inne czynniki. Używając tego impregnatu możemy mieć pewność, że zwiększymy żywotność powierzchni, które są nim zabezpieczane. Chroni też przed korozją betonu, ale i przed niesamowicie niskimi, wręcz mroźnymi temperaturami. Gdy użyjemy go razem z farbą ochronną potrafi ukryć przebarwienia i nadać danej powierzchni nowy i świeży wygląd.

Jak używać impregnatu do betonu? Wskazówki

Jednak nie tak od razu możemy położyć impregnat do betonu na podłoże. Musi być ono uprzednio bardzo dobrze przygotowane. Wcześniej trzeba je zmyć wodą pod ciśnieniem z danym detergentem. Następnie trzeba będzie to spłukać i osuszyć. Gdy mamy do czynienia z powierzchnią gładką musimy ją wcześniej zszorstkować. Tam, gdzie jest mech czy inne tego typu rzeczy musimy je usunąć specjalnymi do tego środkami.

Kolejnym etapem jest malowanie danej powierzchni, w tym wypadku kostki brukowej. Najczęściej stosujemy dwie warstwy, przy większych obszarach nawet trzy. Możemy stosować do tego wałki lub pędzle, jednak najbardziej polecane są sprzęty z natryskiem.

Każdy element trzeba chronić przed innymi czynnikami. Oczywiście chcemy, by widok świeżo wyremontowanej kostki cieszył oczy przez bardzo długie lata. Jednak, by tak było, musimy taką powierzchnię chronić przed wpływami z otoczenia. Dobrze jest przygotować się wcześniej lub też skorzystać z rad ekspertów, którzy wskażą nam najlepsze do tego środki.