Czy słodzik powinien zastąpić cukier w Twojej diecie?

Debata między zwolennikami stosowania cukru i tymi, którzy chcą zastępowania go przez słodzik, trwa od lat. Entuzjaści odchudzania i dietetycy od dawna nie zgadzają się i często publicznie kłócą się na ten temat, a obie opcje mają swoje zalety i wady. Wszyscy wiemy, że spożywanie zbyt dużej ilości cukru jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Istnieje wiele problemów zdrowotnych związanych z cukrem, w tym otyłość i cukrzyca. Właśnie z tego powodu słodziki są często stosowane jako alternatywa dla cukru.

Wiele osób decyduje się na urozmaicenie smaku kawy za pomocą słodzika zamiast cukru. Coraz powszechniej słodziki są również stosowane w różnych popularnych napojach dietetycznych i napojach dla sportowców. Te słodziki nie zawierają kalorii, a zatem są lepsze dla kontroli i utraty wagi i zdrowego trybu życia; jednak są one również tworzone z chemikaliów. Przy tak wielu sprzecznych opiniach wiedza o tym, którą opcję wybrać, może być trudna do zdobycia a argumenty obu przeciwnych stron, są dobierane w sposób stronniczy. Dlatego tak często zastanawiamy się, czy słodzik naprawdę jest lepszy niż cukier.

Co to jest słodzik?

Cukier występuje w wielu formach i znajduje się w szerokiej gamie produktów spożywczych. Niezależnie od tego, czy wybierzesz cukier kokosowy, miód czy nektar z agawy, nadal dostarczasz organizmowi cukier. Te naturalne formy cukru mają taki sam indeks glikemiczny jak cukier, co oznacza, że ​​mają taki sam wpływ na organizm. Cukier jest szkodliwy dla organizmu, gdy jest spożywany w dużych dawkach, ale przy tak wielu produktach spożywczych zawierających ukryte cukry wielu z nas używa cukru o wiele częściej niż nam się wydaje.

Słodzik jest sztuczną alternatywą dla cukru, a także występuje w wielu formach, takich jak stewia, sukraloza, acesulfam K i aspartam. Te słodziki są intensywnie słodkie w nawet najmniejszych dawkach. Z tego powodu tak niewielkie ilości są potrzebne, aby dorównać słodyczą cukrom, a w małych dawkach są całkowicie bezpieczne. Każdy rodzaj słodzika działa w nieco inny sposób; na przykład sukraloza łatwo przechodzi przez organizm i nie powoduje gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Stewia to kolejny popularny wybór, który pochodzi z rośliny Stevia rebaudiana i może skutkować obniżonym poziomem glukozy i insuliny w porównaniu z cukrem.

Czy warto zamienić cukier na słodzik?

Większość z nas spożywa zbyt dużo cukru w ​​codziennej diecie, ponieważ jest on dodawany do wielu rodzajów żywności. Spożywanie zbyt dużej ilości cukru może powodować problemy zdrowotne, w tym przyrost masy ciała i cukrzycę. Słodziki doskonale nadają się do zmniejszenia tego ryzyka i utrzymania zdrowego poziomu cukru. To, czy powinieneś używać słodzików, będzie ostatecznie zależeć od twoich celów, ale ogólnie rzecz biorąc, są one lepsze dla zębów i mają niewiele kalorii. Dla osób cierpiących na cukrzycę słodziki doskonale nadają się do zapewnienia słodkiego smaku bez wpływu na poziom cukru we krwi.

Wiele osób uważa, że ​​przejście na słodzik oznacza łatwy sposób na utratę wagi, ale tak nie jest. Zastosowanie słodzika nie oznacza, że automatycznie schudniesz, ale można go stosować jako pomoc w diecie o kontrolowanej kaloryczności. Jedynym sposobem na schudnięcie jest deficyt kalorii, a spożywanie zbyt dużej ilości cukru może to utrudnić.

Czy słodzik jest bezpieczny dla zdrowia?

Bezpieczeństwo spożywania słodzików było przez lata bardzo kwestionowane. Niektórzy ludzie obawiają się ich, ponieważ są sztuczne i stworzone z chemikaliów. W przeszłości wiązano je z problemami zdrowotnymi, w tym uszkodzeniem wątroby i nowotworami, ale nie ma wystarczającej liczby wiarygodnych badań, które by to potwierdziły (lub temu zaprzeczyły).

W rzeczywistości żadne słodziki nie mogą być stosowane w żywności w Europie, o ile nie są zatwierdzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Wszystkie powszechnie używane słodziki są zatwierdzone przez EFSA i spełniają ich rygorystyczne wytyczne. Oznacza to, że są bezpieczne do spożycia, ale podobnie jak cukier powinny być spożywane z umiarem.