Aloes, który w głównej mierze składa się z wody, posiada również liczne witaminy i mikroelementy, dlatego warto spożywać sok z aloesu do picia, ponieważ pozytywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie organizmu człowieka. Jest niezastąpiony jako domowy kosmetyk na podrażnienia skóry oraz jako środek nawilżający. Ale tajemniczy aloes kryje w sobie o wiele więcej prozdrowotnych tajemnic, które warto poznać.
Krótka historia o lilii pustyni – sok z aloesu do picia
Aloes należy do sukulentów liściowych i występuje w ponad 300 gatunkach. W Polsce znane są głównie jego dwie odmiany: zwyczajny i drzewiasty. Aloes trafił do Europy dopiero w trzynastym wieku. Jednak jego kariera rozpoczęła się na wiele lat przed tym.
Śledząc historię starożytną, można natrafić na wzmianki o tym, że aloes chętnie wykorzystywany był już 3000 lat p.n.e. przez afrykańskie plemiona, które do dziś nazywają go „lilią pustyni”. Służył im głównie jako środek odstraszający owady oraz pierwszy krem przeciwsłoneczny. Z bogactwa aloesu chętnie czerpali również Egipcjanie, wykorzystując go do zabiegów pielęgnacyjnych oraz… balsamowania zwłok.
W Polsce był na początku uprawiany jedynie w przyklasztornych herbariach oraz na dworach. Z czasem spowszechniał i dziś aloes rośnie się w wielu polskich domach, gdzie nie tylko zdobi parapety, ale jest również stosowany jako roślina lecznicza na szereg dolegliwości. Sok z aloesu do picia oraz jego łodygi stanowią jeden z podstawowych medykamentów i domowych kosmetyków. Aloes znany jest na całym świecie i z jego dobrodziejstw korzysta prawie każdy z nas.
Jakie właściwości ma sok z aloesu do picia?
Sok z aloesu do picia stanowi bogate źródło witamin, aminokwasów, minerałów oraz kwasów organicznych. W jego składzie znajdziemy witaminę A, C, E, B12, a także niacynę, kwas foliowy oraz cholinę. Minerały, które zawiera w soku aloes to m.in. wapń, sód, potas, mangan, selen, żelazo i cynk. Aloes jest też bogatym źródłem steroli roślinnych, które wykazują działanie przeciwzapalne, pomagają w obniżeniu cholesterolu we krwi oraz chronią kości i stawy.
Aloes ma szerokie zastosowanie w kosmetologii i medycynie naturalnej. Dzięki swoim drogocennym składnikom z powodzeniem łagodzi podrażnienia skóry, spowodowane oparzeniami słonecznymi lub alergiami. Aloes jest szeroko stosowany jako składnik kosmetyków nawilżających i regenerujących. Znalazł swoje zastosowanie w kremach, tonikach i maseczkach. Sprawia, że skóra jest nawilżona i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu aloes jest jednym z najchętniej wykorzystywanych składników, do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych do skóry.