Czy wiesz, czym są wędki spinningowe?

Metoda spinningowa to nic innego jak zarzucanie i ściąganie przynęty tak, aby ryba się złapała. Podchodząc do szeroko pojętego tematu spinningu, nie sposób nie wspomnieć o kluczowym narzędziu w połowie, jakim są wędki spinningowe. Ta, o której mowa, pozwala na zastosowanie energicznych ruchów oraz rzutów tak istotnych dla skutecznego, ale i komfortowego dla wędkarza, połowu.

Czym są wędki spinningowe i jakie cechy powinny mieć?

Spinning to taki rodzaj wędkarstwa, który wiąże się z częstą zmianą pozycji. Bardzo ważne w wędkach spinningowych są ich wędziska. Powinny być zarówno wytrzymałe, lekkie jak i poręczne. Głównym budulcem wędki spinningowej jest zazwyczaj włókno węglowe, czasem włókno szklane. Długość sprzętu mieści się w przedziale 1,5 m do 3 m. Wędki spinningowe umożliwiają łowienie z łódki oraz z lądu. Przy doborze odpowiedniego dla nas sprzętu warto zwrócić uwagę na to, czy dobrze trzyma się go w dłoni.

Różnorodne wędki spinningowe

Sprzęt spinningowy służy głównie do połowu ryb drapieżnych, takich jak szczupak czy okoń. Obecnie osiągnięto jednak poziom zaawansowania umożliwiający też łowienie ryb, nie kwalifikujących się jako „drapieżne”. Mowa tu o leszczu czy płoci.  Sporo modeli wędek spinningowych nadaje się do połowu konkretnego gatunku zwierzęcia.

Największą popularnością cieszy się spinning okoniowy. Ciężar wyrzutowy wędek okoniowych waha się od 0g do 12 g. Jest to idealna waga, zważywszy na lekkie i drobne przynęty, których używa się do łowienia tej ryby. Inną zaleta wędki okoniowej jest bardzo duża czułość na branie. Tę cechę zawdzięczamy części szczytowej wędki spinningowej, która jest osobno wklejona. To cienki i delikatny element.

Wędki spinningowe - charakterystyka

Natomiast wędka sandaczowa to przykład sztywniejszego sprzętu. Powodem takiej budowy wędki jest środowisko życia sandacza. Rybę tę najczęściej można spotkać na dnie, gdzie spędza większość czasu. Odpowiednia wędka umożliwia ostukiwanie powierzchni, a także ekspresowe poderwanie przynęty z dna, tak istotne dla efektywnego połowu.

Gdzie kupić najlepszy sprzęt?

Niejednokrotnie wędkarze zastanawiają się, gdzie zakupić, najlepiej dopasowane do ich potrzeb, wędki spinningowe. Producenci zaliczani do czołowych w świecie wędek spinningowych to DAIWA, Effzett, Westin oraz DAM. Oferta sprzętu wędkarskiego w Polsce jest bardzo szeroka. Na rynku znajdziemy produkty bardziej ekonomiczne jak i te całkiem profesjonalne, droższe. W naszej ofercie każda osoba zajmująca się wędkarstwem, odnajdzie model odpowiadający jej wymaganiom.