Ewa Swoboda – szybkość, siła i fantazja

W marcu 2022 roku polska sprinterka, Ewa Swoboda dołączyła do elitarnego klubu, który skupia tylko 10 kobiet z całego świata. Choć klub jest bardzo elitarny, każda kobieta może do niego dołączyć. Wystarczy spełnić jeden prosty warunek – przebiec 60 metrów w czasie krótszym niż 7 sekund. Jeśli czujesz się pokrzywdzony, bo jesteś mężczyzną, a też chciałbyś do jakiegoś elitarnego klubu przystąpić, musisz się trochę szybciej uwinąć. Aby dołączyć do najszybszych facetów, musisz przebiec ten dystans poniżej 6 sekund i 45 setnych. Bez względu na płeć, daj znać, kiedy zrealizujesz te założenia, powstanie wtedy nowy artykuł uwzględniający Twoje osiągnięcie. A teraz powróćmy do tego, kim jest Ewa Swoboda i dlaczego jej osiągnięcie tak bardzo wszystkich poruszyło.

Rekord, który chce pobić Ewa Swoboda jest starszy od niej

Dystans 60 metrów to dla wielu biegaczy pierwsza próba ścigania się. Większość szkół podstawowych nie ma bieżni ani boisk, na których można przeprowadzić wyścig na najpopularniejszym sprinterskim dystansie 100 metrów. Dlatego właśnie niezbyt wiele osób w swoim życiu ma zmierzony czas przebiegnięcia 100 czy 200 metrów, ale prawie każdy choć raz pobiegł na 60 metrów. Ewa Swoboda zostawia więc w pokonanym polu znacznie więcej ludzi niż Usain Bolt. Rzecz dotyczy nie tylko kobiet, bo tak naprawdę mało który mężczyzna jest w stanie przebiec 60 metrów poniżej 7 sekund. Prawdę pisząc, można dojść do smutnego wniosku, że coraz mniej jest takich, którzy w ogóle są w stanie przebiec 60 metrów, a ciągłe dłubanie w smartfonie na zmianę z komputerem sprawia, że na 100 metrów większość z nich nawet niedowidzi.

Ewa Swoboda swoim wspaniałym osiągnięciem nawiązała do pięknych tradycji polskiej lekkoatletyki. Jej wynik jest lepszy nawet od dawnych polskich mistrzyń – Ireny Szewińskiej (7.20) i Ewy Kasprzyk (7.26), które swoje najlepsze rezultaty uzyskiwały w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku.

Najszybszą kobietą w historii na tym dystansie jest Irina Privalova, która rezultat 6.92 uzyskała w 1993 roku, na 4 lata, zanim Ewa Swoboda przyszła na świat.

Lokalny patriotyzm Ewy Swobody

Nasza czołowa sprinterka urodziła się w 1997 roku w Żorach, miejscowości położonej w południowej Polsce, 20 kilometrów od granicy z Czechami. Do 20 roku życia trenowała w lokalnym klubie sportowym UKS Czwórka Żory, a od 2017 roku trenuje w klubie akademickim AZS-AWF Katowice.

Zadebiutowała na międzynarodowej arenie sportowej już w 2013 roku na Mistrzostwach Świata Młodzieży w Doniecku. Zajęła tam czwarte miejsce w biegu na 100 metrów, czym zadziwiła sędziów i wszystkie konkurentki, które nie spodziewały się, że jakakolwiek Europejka może biegać tak szybko.

Problemy, osiągnięcia i nadzieje Ewy Swobody

Jej szybki i dynamiczny rozwój dawał dużą szansę na zdobycie złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Nankinie 2014, szczególnie że wyniki z klasyfikacji były wyraźnie lepsze, niż jej konkurentek. Niestety – w finale została zdyskwalifikowana za falstart i wszystkie marzenia musiały zostać odłożone.

Na początku sezonu 2016 ustanowiła w Toruniu rekord świata juniorów w hali na dystansie 60 m z wynikiem 7,07. Utrzymała formę również w zawodach rozgrywanych na świeżym powietrzu i zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Świata Juniorów w 2016 poprawiając swój rekord życiowy na 11.12 i przegrywając tylko z Candace Hill.

Nawracająca kontuzja pięty utrudniła jej postęp w ostatnich latach. Teraz jednak „najważniejsze jest to, że nie mam problemów ze zdrowiem, zarówno w hali, jak i na świeżym powietrzu. Chciałbym też wystartować w finale wszystkich najważniejszych imprez w 2022 roku” powiedziała Ewa Swoboda w jednym z wywiadów, nawiązując do powtarzających się kontuzji, które nie pozwoliły jej wystartować na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Opublikowała wiadomość w mediach społecznościowych, wyjaśniając, że cierpi na zapalenie powięzi podeszwowej, w którym tkanka w łuku stopy ulega zapaleniu.

Po wygraniu Halowych Mistrzostw Europy w 2019 roku została zmuszona do opuszczenia edycji 2021 ze względu na pozytywny wynik testu COVID-19.