Zdrów jak koń

Wbrew temu, co sugeruje popularne powiedzenie, konie, tak jak i każde inne zwierzę, nie zawsze są w szczytowej kondycji zdrowotnej. Nawet osobniki, które nie chorują, czasami mogą ulec mniej lub bardziej poważnym kontuzjom, nie wspominając o zwykłym osłabieniu czy zmęczeniu. To właśnie dlatego najwięksi pasjonaci koni i jeździectwa stworzyli nowoczesne rozwiązania, które pomogą wszystkim czterokopytnym utrzymać doskonałą formę i zaznać odrobiny przyjemności. W końcu to do naszych obowiązków należy zadbanie o ich stan psychofizyczny.

Nie ma wątpliwości, że ruch jest najważniejszy

Konie mają duże zapotrzebowanie na ruch, który w przypadku zwierząt trzymanych w stajni, niestety często jest ograniczony. Jeśli nie mamy możliwości zapewnienia zwierzętom wystarczającej ilości czasu spędzonego poza stajnią, dobrym rozwiązaniem może być nabycie specjalnej karuzeli, po której konie mogą spacerować. Warto rozważyć także zakup odpowiedniej bieżni, która będzie stanowić dodatkowy bodziec do podjęcia aktywności fizycznej, niezależnie od warunków pogodowych. Każdy odpowiedzialny właściciel powinien dbać o to, by jego podopieczni mogli utrzymywać doskonałą kondycję fizyczną przez cały rok. Nie tylko poprawia to ich samopoczucie, ale też wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.

bmhorse - akcesoria wellness dla koni.

Inną ciekawą opcją do uwzględnienia przy planowaniu zakupów jest płyta wibrująca, która będzie idealna szczególnie dla osobników kontuzjowanych lub doświadczających bólów ze strony grzbietu. Płyta taka może być również stosowana zarówno przed, jak i po treningu. Wywoływane drgania urządzenia mają korzystny wpływ na stawy, ścięgna i więzadła. Ponadto, redukują napięcie mięśni i pomagają przy problemach związanych z układem pokarmowym.

Solarium dla koni

Interesującym wyposażeniem coraz częściej instalowanym w stajniach jest solarium dla koni. Są to lampy zamontowane na podwieszeniu, które stanowią źródło sztucznego światła podczerwieni i ultrafioletu. Innymi słowy, dostarcza to zwierzętom sztuczne światło słoneczne. Podobnie jak ludzie, konie potrzebują słońca dla utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia, zatem solarium sprawdzi się w szczególności tam, gdzie naturalne oświetlenie jest ograniczone lub po prostu w trakcie miesięcy zimowych.

Urządzenie stymuluje cyrkulację w tkankach mięśniowych, a wentylatory równo rozprowadzają temperaturę po ciele. Takie rozgrzanie może przynieść koniowi ulgę po ataku kolki, redukuje też innego rodzaju bóle związane z urazami i schorzeniami, zwłaszcza jeśli chodzi o grzbiet. Solarium dla koni stosuje się do fototerapii, fizykoterapii oraz rehabilitacji, wspomaga również leczenie i profilaktykę niektórych schorzeń. Ponad to, sztuczne naświetlenie łagodzi stres i pomaga zwierzęciu zrelaksować się.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą bmhorse.com, która oferuje szeroki zakres akcesoriów dla koni z serii Wellness i SPA.