Siatka na krety – zabezpieczenie ogrodu

Siatka na krety – zabezpieczenie ogrodu

Każdy właściciel ogrodu, który dba o to, by wyglądał idealnie, doskonale wie, jak nierówna może być walka z kretami. Te małe szkodniki są w stanie w ciągu jednej nocy zamienić piękne rabaty kwiatowe czy elegancki chodnik w krajobraz księżycowy usłany większymi i mniejszymi kopcami. Walka z kretami bywa stresująca i nierówna, dlatego warto wytoczyć najcięższe działa, aby pozbyć się szkodnika z naszego ogrodu.

Sposobów na krety jest całkiem sporo – od mechanicznych, po biologiczne. Zdesperowani właściciele ogrodów często sięgają też po różne metody rodem z mądrości ludowej. Kredyt próbujemy zwalczać między innymi pułapkami elektroakustycznymi, które emitują nieprzyjemne dźwięki lub środkami chemicznymi o zapachu nieprzyjaznym dla kretów.

Pułapki nieskuteczne, a czasem nielegalne

Niektórzy ogrodnicy i działkowcy stawiają też własnoręcznie wykonane pułapki w postaci butelek nabitych na drut, które bardzo hałasują na wietrze. Niestety, nie upiększają one naszego ogrodu, ani też nie odstraszają uciążliwych szkodników. Są też ogrodnicy i działkowcy, którzy sięgają po różnego rodzaju środki ostateczne, a więc trutki na krety. Jest to jednak przede wszystkim niehumanitarne, a poza tym – niezgodne z prawem. Krety są w naszym kraju pod ochroną i nie można ich zabijać bez względu na to, jak mocno rozkopują nasze trawniki, grządki i rabaty.

Siatka do zadań specjalnych

Każdy, kto wypróbował już wiele różnych, nawet najbardziej zmyślnych pułapek, świetnie wie, że nawet, jeśli coś działa, to tylko na krótką metę. Wtedy warto wypróbować specjalną siatkę na krety, która jest w stanie ochronić nasz ogród i sprawić, że na jego powierzchni przestaną się pojawiać nieestetyczne kopce. Siatki na krety są skuteczne, a przy tym bezpieczne dla samych kretów. Nie będą się pojawiać u nas w ogródku, a jednocześnie nie zrobimy im krzywdy. Ogrodnicy, którzy po wypróbowaniu innych sposobów eliminacji kretów zdecydowali się na siatki podkreślają, że rozwiązanie to łączy w sobie niezwykłą prostotę i skuteczność. Co więcej jest jednorazowe – siatkę kupujemy raz, a zyskujemy długotrwałą ochronę przed szkodnikami.

Jak zainstalować siatkę na krety?

Siatki na kredyt są wykonane z wytrzymałego i trwałego materiału o bardzo drobnych oczkach. Rozwija się je w miejscu, w którym planujemy założyć trawnik czy rabaty kwiatowe, a następnie zakopuje pod powierzchnią gruntu. W przypadku trawników wystarczy siatkę zakopać na głębokości około 10 cm. Jeśli siatka będzie znajdowała się pod rabatami czy grządkami, na których chcemy uprawiać warzywa, musi być zakopana głębiej. Optymalną głębokością jest 30 cm, gdyż dzięki temu mamy możliwość prowadzenia wszelkich niezbędnych zabiegów agrotechnicznych na naszych uprawach. Dzięki wkopanym w ziemię siatkom możemy pozbyć się kretów raz a dobrze – nie mają one możliwości drążenia podziemnych korytarzy ani tym bardziej tworzenia kopców, które ogrodników doprowadzają do rozstroju nerwowego.

Jeśli natomiast zainstalujemy siatkę zbyt płytko, tuż pod gruntem lub nawet położymy ją na gruncie, nasze działania będą bezcelowe. Krety lubią drążyć tunele tuż pod ziemią. Nawet, jeśli siatka ochroni nas przed brzydkimi kopcami, krecie tunele z pewnością będą działały negatywnie na system korzeniowy naszych roślin. Jeśli więc chcemy pozbyć się kretów raz a dobrze, zadbajmy o umieszczenie jej na odpowiedniej głębokości.

Wybór odpowiedniej siatki

Poza głębokością umieszczenia siatki, skuteczność jej działania związana jest również z szerokością oczek. Nie każda siatka będzie bowiem dobrym rozwiązaniem na te uciążliwe szkodniki. Wiele osób sądzi, że skoro kredyt są stosunkowo duże, to siatka z oczkami nieco od nich mniejszymi w zupełności wystarczy. To błąd – krety są na tyle sprytne i sprawne, że potrafią przecisnąć się przez oczka dużo mniejsze od nich. Optymalna średnica oczek w siatce na krety to od 10 do 16 cm. Przy takim rozmiarze możemy mieć pewność, że żaden kret nie dostanie się do naszego ogródka. Warto jednak pamiętać, że nie działa tu zasada: im mniejsze oczka tym lepiej. Siatka z drobniejszymi oczkami może działać negatywnie na rozwój systemu korzeniowego roślin. Trzeba o tym szczególnie pamiętać, gdy siatkę rozkładamy pod rabatami z kwiatami oraz grządkami z warzywami czy owocami.

Siatka na krety musi być również właściwie zamocowana do podłoża. Gdy kupujemy siatkę od konkretnego producenta, warto stosować się do zaleceń odnośnie jej umocowania w ziemi. Wielu ogrodników, którzy chcą szybko pozbyć się problemu, decyduje się jedynie na wkopanie siatki w grunt. To dobre rozwiązanie, ale jedynie do czasu. Siatkę, która nie jest właściwie zamocowana, można bardzo szybko wyrwać chociażby podczas usuwania chwastów. O siatce na kredyt warto pomyśleć wczesną wiosną, gdy nasz ogród budzi się do życia i dopiero planujemy wszelkie zabiegi agrotechniczne. Zainstalowanie siatki na już istniejącym trawniku czy rabatach kwiatowych będzie bowiem niewykonalne.