Paśnik dla bydła — kiedy warto się w niego zaopatrzyć?

Nowoczesny paśnik dla bydła to sposób żywienia zwierząt, który umożliwia łatwy i bezpośredni dostęp do paszy. Można go zastosować, kiedy nie jest możliwy wypas na otwartej przestrzeni i gdy liczba bydła jest bardzo duża. Wielkość paśników dostosowuje się w zależności od gatunku zwierząt. Wykonane są z odpornych na wilgoć oraz zniszczenia mechaniczne, estetycznych materiałów. Przyczyniają się do oszczędności, ponieważ pozwalają ograniczyć straty w podawanej paszy. Są tak skonstruowane, że zwierzęta nie walczą o dostęp do żywności.

Zalety paśników dla bydła

Paśniki ułatwiają hodowlę bydła, zapewniają bezpieczeństwo zwierzętom i ludziom. Zwierzęta jedzą w jednym miejscu, nie tratują pokarmu, w związku z tym zwiększa się higiena otoczenia i zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia paszy. Hodowca mniej paszy wyrzuca do obornika i oszczędza czas na sprzątanie stanowisk paszowych. Dzięki paśnikom możliwe jest również dokarmianie zwierząt jesienią i zimą.

Paśniki mogą być o różnej liczbie stanowisk, z daszkiem, owalne. Materiał, przeznaczony na paśniki dla bydła jest cynkowany ogniowo, więc skutecznie zabezpiecza go przed korozją, uderzeniami, tarciem i wszelkimi uszkodzeniami, nie wymagając konserwacji. Dobrej jakości paśnik nie jest szkodliwy dla zwierząt, ponieważ wykonuje się go zgodnie z normami unijnymi EN ISO 1461. Paśnik dla bydła może być wyposażony w dach i podłogę, co stanowi dodatkową ochronę dla paszy przed warunkami atmosferycznymi. Jest on niezbędnym wyposażeniem obory, stajni oraz wolnego wybiegu.

Łąkowy paśnik dla bydła

Kiedy zwierzęta przebywają poza budynkiem inwentarskim na pastwisku, do karmienia paszą służą paśniki łąkowe, przeznaczone do paszy objętościowej lub paszy treściwej.

Wyróżnia się paśniki z drabiną paszową palisadową, zatrzaskową i skośną. Są również modele posiadające dach lub podłogę, dla ochrony paszy przed warunkami pogodowymi. Paśniki wyposażone w koryta przeznaczone są na pasze treściwe. Dostępne są paśniki kilku i kilkunastostanowiskowe. Najchętniej wybierane przez właścicieli zwierząt hodowlanych są nowoczesne paśniki galwanizowane. W przeciwieństwie do konstrukcji drewnianych są bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych i bezpieczniejsze dla zwierząt.

Zaletą paśników są przede wszystkim mniejsze straty paszy oraz zmniejszenie rywalizacji między zwierzętami. Ograniczają one rozsypywanie pożywienia i umożliwiają bezpieczne, wygodne karmienie zwierząt. Paśniki są wytrzymałe, odporne, dostępne w różnych wariantach, funkcjonalne w różnych warunkach hodowli zwierząt. Wybierając paśnik, należy wziąć pod uwagę liczbę zwierząt oraz to, gdzie będzie umieszczony. Paśnik dla bydła musi zostać tak dobrany, by zapewnić bezpieczeństwo podczas karmienia i ograniczyć ryzyko urazów przez zwierzęta. Trzeba wziąć pod uwagę szczególne potrzeby bydła, zapewnić mu prawidłowe warunki i swobodny dostęp do pożywienia.