Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku – jak sprzedać odziedziczone mieszkanie?

Dzisiaj bardzo często zdarza się, że dziedziczymy domy czy mieszkania po rodzicach, dziadkach, wujkach. Bardzo często jednak te mieszkania znajdują się na wsiach, w mniejszych miejscowościach, gdzie nie planujemy zamieszkać i nie chcemy martwić się utrzymaniem mieszkania. Wtedy pojawia się myśl aby takie mieszkanie sprzedać. Oczywiście można to zrobić, jednak należy pamiętać o kilku zasadach. Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku i sprzedaż mieszkania bez działu spadku to dwie różne rzeczy. Najpierw zajmiemy się sprzedażą mieszkania, które otrzymaliśmy tylko my i nie potrzebny jest podział spadku. W tej sytuacji sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy, że wystawimy mieszkanie na sprzedaż i możemy czekać na kupca. Jedynym kruczkiem w sprzedaży takiego mieszkania jest fakt, że przez 5 lat, od kiedy nabędziemy takie mieszkanie, w razie sprzedaży musimy zapłacić za nie podatek. Taki podatek odprowadzany jest do urzędu skarbowego. Możemy tego uniknąć składając w urzędzie skarbowym deklaracje, że w ciągu najbliższych trzech lat pieniądze uzyskane za sprzedaż nieruchomości przeznaczymy na cele mieszkaniowe. Możemy również poczekać 5 lat jeśli mamy na to czas.

 

Sprzedaż mieszkania bez działu spadku- czy to możliwe ?

Sprzedaż mieszkania bez działu spadku jest możliwa, jednak wymaga bardzo dobrej znajomości prawa. Jest też szansa, że nie znajdziemy kupca na udział w spadku, jeśli nie będzie on rozstrzygnięty przez sąd. Najlepiej więc byłoby dokonać podziału spadku u notariusza lub w sądzie, ze wszystkimi osobami mającymi w nim udział. Dzięki temu będziemy mogli łatwo sprzedać część należącą do nas.

Jak widzicie sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku   oraz sprzedaż mieszkania bez działu spadku to dwie różne rzeczy i należy dobrze zorientować się jaki jest stan prawny mieszkania czy nieruchomości jaką odziedziczyliśmy.